Wczytuję dane...

SMARTWATCH

SMARTWATCH

Zegarek smartwatch to nie tylko elektroniczny zegarek z czasomierzem , to również urządzenie które jest zaawansowane w liczne czujniki , które pozwalają kontrolować różne parametry fizjologiczne .

W tym artykule przedstawimy w jak smartwatch dokonuje pomiaru tętna i pulsu.

Smartwatche zostały wyposażone w technologię WHR i OHR , wykonująca pomiar tętna dzięki diodom LED , które mierzą przepływ krwi w nadgarstku. Technologia nadgarstkowego i optycznego pomiaru tętna zapewnia kontrolę tętna bez zakładania napiersiowego paska do pomiaru. Zastosowanie WHR I OHR umożliwia dokonywanie pomiarów podczas aktywności fizycznej  czy codziennej. W naszych smartwatch znajdziesz modele zegarków z koloecji : Farrot SD-1, Farrot R18, Farrot DT93, Farrot H76, Farrot CF81, Farrot E13 .

OHR - Opltical Heart Rate  optyczny pomiar tętna do pomiaru krwi płynącej w żyłach i tkankach wykorzystuje  światło. Na podstawie powracającej ilości światła powracającego do urządzenia odczytywany jest wynik tętna . Im więcej świtała powraca tym nasze tętno jest niższe i na odwrót . Im mniej powracającego światła tym nasze tętno jest wysokie .

Jest to szczególnie przydatne podczas treningów. Optyczne czujniki tętna informują , jak rozwija się tętno w czasie ćwiczeń. W ten sposób wiesz dokładnie kiedy należy zwolnić lub przyspieszyć aby utrzymać prawidłowe tętno. Nie które smartwatche oferują trenowanie w zaplanowanych strefach tętna. 

Na dokładności wyników pomiaru tętna metodą OHR , ma wpływ wiele czynników , które w sposób  bezpośredni wpływają na ten parametr. Dokładność i niezawodności optycznego pomiaru tętna może różnić się od rodzaju urządzenia , osoby czy sposobu noszenia . Dziś najlepsze technologie pomiaru tętna nadgarstkowego nie odbiegają więcej niż 5% od wyników mierzonych napiersiowo. 

Należy jednak pamiętać że odczyt tętna optyczny czy napiersiowy podaje dane szacunkowe i należy korzystać z nich tylko do użytku rekreacyjnego.  Odczyt tętna nie jest przeznaczony do użytku medycznego . 

Jak nosić smartwatch z nadgarstkowym pomiarem tętna ?

Największy wpływ na dokładność wyników pomiarów ma sposób i miejsce noszenia smartwatcha. Nie odpowiednie dopasowanie zegarka do obwodu nadgarstka może zmniejszyć dokładność pomiarów tętna. Zapoznaj sie z naszymi wskazówkami .

Nadgarstkowy pomiar tętna podczas codziennego użytkowania

Załóż smartwatch Farrot na rękę na co najmniej jeden palec nad kością nadgarstkową . Zwróć uwagę czy zegarek przylega ciasno do ręki . Smartwatch powinien mieć kontakt z skórą , tak aby świtała padającego czujnika nie było widać. 

Pomiar tętna podczas treningu 

Należy dopasować smartwatch Farrot na ręce w odległości około dwóch palcy nas kością nadgarstkową. Zegarek powinien być ułożony na skórze i zapięty ciasno tak aby nie ograniczał przepływu krwi tętnicach i żyłach . Również nie należy dopuścić aby smartwatch zsunął sie z ręki pod czas ćwiczeń.  Ważne jest noszenie smartwatcha jak najwyżej nad nadgarstkiem . 

Jak prawidłowo dopasować zegarek do obwodu ręki 

                                                 Zbyt luźno                                                                                Odpowiednio 

                                                     

Jeśli podobał Ci się ten post, nie zapomnij go udostępnić, aby inni też mogli go znaleźć.